Alan Adı Tescili

Alan Adı Tescili (Domain) Nedir ?

Sanal dünyada her bilgisayarın ağa bağlanmasını sağlayan özel numaralar vardır. Bu numaralara IP ( Internet Protocol) adresi denir. Ağdaki her cihazın bir IP’si olmak zorundadır ve bu IP adresleri rakamlardan oluşmaktadır. Rakamlar yerine, akılda kalıcılığı arttırma ve erişimi kolaylaştırma amacıyla isimlendirme sistemi kullanılır. Bu sisteme Domain (Alan Adı) denir. Örneğin: hdbilisim.com , burada .com yerine .xyz, .net, .club, .sitestore, .top, .org, .info, .com.tr gibi yüzlerce farklı uzantı gelebilir. Her bir uzantının farklı anlamları vardır.

Bilmelisiniz ki hiç bir domaini temenni olarak satın alamazsınız, sadece belli bir süreliğine tescil ederek kullanım hakkını kiralayabilirsiniz.Kiraladığınız süre zarfı dolduğu zaman hala aynı domain ile devam etmek istiyorsanız süre bitiminde tescil yenileme talebinde bulunmalısınız. Bu süre minimum 1 yıl olmaktadır. Yenileme talebinde bulunmadığınız durumunda o alan adını başka bir kişi kullanmak üzere tescil ettirebilir.

HD Bilişim olarak, domain hizmeti vermekteyiz. Domain kaydınızı yaptırarak şimdi kimliğinizi ön plana çıkarabilirsiniz! Alan adı tescil işlemleriniz için bizimle iletişime geçin