Web Yazılım

Yazılım Nedir?

Belirli görevleri yerine getirmek üzere bilgisayarı yöneten yani bir bilgisayara ne yapması gerektiğini söyleyen bir komut dizisine Yazılım denir. Bu komut dizisi, yazılımcılar tarafından ihtiyaca yönelik olarak kodlanır. Bir bilgisayarda donanım kısmı dışında kalan her şey, ona emir verilmesiyle yani yazılım komutları ile gerçekleşmektedir. Bilgisayar kavramının anlamından da anlaşılacağı gibi bilgisayarın bilgiyi işlemesi için ona bu işlemenin öğretilmesi gerekir. Bir yazılım yapmak da aslında bilgisayarın kendi dilinden konuşmaktır denebilir.

Başka bir tanım olarak bilginin işlenmesini sağlayan yöntemler topluluğu da diyebiliriz. Mesela Windows , Linux gibi kullanılan işletim sistemleri bile milyonlarca satır kodlardan oluşan yazılımlardır. Ya da herkesin kullandığı mobil uygulamalara değinecek olursak, yine yazılımcının  o uygulamayı geliştirmek için yaptığı yazılım dili tercihine uygun söz dizimi ile bir araya getirdiği komutlar bütünü sonucu mobil uygulamalar oluşmaktadır. Diğer bir yazılım türü ise hizmet veya özel yazılım türüdür. Bu yazılımlardaki amaç; insanların yahut şirketlerin işlerini, yaşamlarını kolaylaştırmaktır.  Örneğin; web yazılımları…

Web Yazılımına Neden İhtiyaç Duyulur ?

Web programlama yani diğer bir değişle web yazılımı, sitelerin temelini oluşturan HTML (HyperText Markup Language – Standart Metin İşaretleme Dili) diline ek olarak  kullanılan yazılımlardır. Kullanıcı tercihlerine göre görünümü ve içeriği filtrelemek, sayfaları dinamik hale getirmek  gibi özellikler web yazılımları ile sağlanmaktadır.Burada önemli diğer bir nokta da kullanıcıların kullandığı internet tarayıcılarının ya da cihazlarının( mobil, tablet, pc ) farklılık göstermesidir. Bu durumda da cihazların özelliklerine göre sayfa içeriğinin uyumlu hale getirilmesi de web yazılımları sayesinde gerçekleştirilmektedir.

Web yazılımlarında amaç; insanların kişisel yaşamlarını yahut firmaların kurumsal yaşamlarını daha kolay hale getirmek , sanal dünyayı daha verimli kullanabilmeyi sağlamaktır. Ürün satabilme, içerik yönetim sistemleri oluşturma, eğitim verme, yarışma düzenleme, hizmet verme, fon oluşturma, sosyal ortam sağlama gibi birçok kategori için kullanılabilecek en büyük fırsat web yazılımıdır.

Örneğin alışveriş yapmak için saatlerce mağazaları dolaşmaya gerek kalmadan oturduğunuz yerden  birkaç dakika içinde istediğiniz ürünü sipariş vermeniz zaman tasarrufu açısından büyük bir rahatlıktır.

Biz de, HD Bilişim yazılım ekibi olarak müşterilerimize web yazılım hizmeti sunmaktayız…