Hosting

Hosting Hizmeti Nedir?

Domain yani Alan Adı hizmeti bir web sitesi için yeterli olmamaktadır. Alan adına ek olarak Hosting de gereklidir. Peki nedir hosting ? Domain kiraladıktan sonra web sitesi yayınlamak istiyoruz ama şu an depolama alanı yok. Hosting de tam olarak, özünde disk, trafik, bağlantı hızı kavramlarını ifade eden depolama alanıdır.

Web sitenizin ve dosyalarınızın yayınlanabilmesi için  önce bu verilerin tutulacağı, internete bağlı bir sunucu gereklidir.. Hosting Sunucuları, bu iş için özel tasarlanmış Veri Merkezi denilen özel  tesislerde muhafaza edilmektedir ve veri merkezlerinden toplu şekilde hizmet vermektedirler. Tıpkı domainde olduğu gibi, hosting de kiralama yöntemiyle çalışmaktadır. Kişisel bir sunucu satın alınabilir fakat bu defa da yüksek hızda bağlantı için Telekom şirketlerine ek olarak kira ödemeniz gerekeceğinden yine masraflı olacaktır.

Peki hosting satın alma işleminde aslında hangi hizmete para ödemiş oluruz? bu konuyu inceleyelim. Hosting satın aldığımızda aslında Disk Alanı(MB)  , Bant Genişliği (GB) , Anlık Bağlantı Hızı (MB)  ve Çalışma Süresi(zaman) bileşenlerine para ödemiş olmaktayız.

Hosting satın alırken ya da kiralarken, ihtiyaç duyduğunuz bileşenlerin tespiti, yani hangi ana ve ara bileşenin size hitap ettiğini öğrenmek ve detayları konuşmak adına HD Bilişimin profesyonel müşteri temsilcisi ile iletişime geçmek için tıklayınız…